O dokumentach wspominałem wielokrotnie na blogu. Przewijają się one praktycznie w każdej karcie tej witryny, jako źródło moich materiałów badawczych. Co tak naprawdę udało mi się z nich wyczytać…
W rozdziale tym, znajdziesz nie tylko dokumenty wojenne Jana Jaworskiego, jego karty ewidencyjne, nadania medali, osobiste przedmioty, ale również informacje o osobach, które przewinęły się w trakcie długiej i dalekiej podróży po świecie mojego pradziadka. To również świadectwo historii dla Tych osób. Ich wpływ na to jak wyglądało życie mojego przodka po wrześniu 1939 r., od momentu jego wywózki ze stacji kolejowej na granicy z ZSRR, za kratami wagonu więźniarki, aż do jego powrotu do Polski Ludowej w lipcu 1947 r. W rozdziale tym przybliżę historie dwóch osób, kpr.Stefana Czwaniuka oraz Helen Young Weir z Airdrie w Szkocji, osób szczególnie ważnych w wojennej biografii mojego pradziadka.
W trakcie śledztwa, które udało mi się przeprowadzić, wyszło na jaw wiele spraw oraz faktów kompletnie nieznanych członkom mojej rodziny. Raporty wojskowe, które zostały otwarte, akta z Ministerstwa Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii rzuciły nowe światło na całokształt służby mojego pradziadka w trakcie II Wojny Światowej pod dowództwem brytyjskim.
Czy były to przełomowe i nowe informacje?
Jak komisja uzupełnień oceniła jego kategorie zdrowia do służby w wojsku brytyjskim po niespełna dwóch latach pracy w łagrze w ZSRR?
Z kim mieszkał w Szkocji i kto uczył go języka angielskiego?
Jak przełożeni pradziadka oceniali jego służbę w 1 Dywizji Pancernej?
Jakimi czynami zasłużył sobie na stopień plutonowego i sierżanta?
Za co odsiadywał areszt średni w 1944 roku?
Jakie kursy i szkolenia zaliczył u generała Maczka?
Na co chorował w trakcie 5 lat służby podczas II Wojny Światowej?
To tylko najciekawsze fakty, które ujrzały światło dzienne 75 lat później…
Sam oceń, teczka Jana Jaworskiego 23543/A.P., nie skrywa już żadnych tajemnic!
Teczka Jana Jaworskiego z MoD (Ministry of Defence)
Stefan Czwaniuk/Helen Weir
© pod100.pl