Prasa / Projekty


W rozdziale tym, przeczytasz o inicjatywach jakie autor blogu “pod setką” zrealizował w ramach współpracy z instytucjami kultywującymi historie gen. Stanisława Maczka oraz 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

Jednym z podstawowych celów i założeń jakie przyświecały stworzeniu tej strony, było rozpowszechnienie historii mojego pradziadka Jana Jaworskiego z okresu II Wojny Światowej. Autor po wielu latach badań “za kulisami”, pracy archiwalnej, zrozumiał z jak wyjątkowo ciekawą i unikalną na skale światową przygodą ma do czynienia. Pokazanie historii przodka w sposób interesujący, acz rzetelny wymagało długich godzin pracy, cierpliwości oraz wielu podroży w głąb przeszłości. Fakty i ślady jakie zostały odkryte przez autora, świadczą o tym, że historia z XX wieku, jest Nam bliższa niż może się to wydawać

Plutonowy Jan Jaworski od D-Day 1944 r. – do 1947 r. Niemcy, Meppen.

Wychodząc z powyższego założenia udało mi się rozpowszechnić zapomnianą historie mojego pradziadka z II Wojny Światowej. 35 lat po jego śmierci, blog #Pod100 stał się symbolem dla wielu poszukiwaczy powojennych historii, tego że odkrywanie kart z przeszłości ma swój głębszy cel i przesłanie. Historia kołem się toczy, a im częściej ją przypominamy, pokazujemy w obrazach z przeszłości, świadczy o tym, że dana osoba, o której wspominamy, żyje w Naszej pamięci!


Inni o Janie Jaworskim

Oto lista, jak Jan Jaworski stal się popularny globalnie!

Dzięki współpracy z Wojskowy Instytut Wydawniczy, miałem zaszczyt zaprezentować historię mojego pradziadka, Jana Jaworskiego z 1 Polskiej Dywizji Pancernej, w formie biografii, tym razem jako kartę z “albumu rodzinnego”. Materiał ukazał się w wyjątkowo “pancernym”, kwietniowym magazynie Polska Zbrojna Historia.

Foto: Kwartalnik 1/2022 Polska Zbrojna Historia – Link

Dziękuję redakcji Polska Zbrojna za możliwość prezentacji oraz publikacji historii mojego przodka, którą w dzisiejszych trudnych czasach tak bardzo trzeba szanować i pokazywać!

Foto: Album rodzinny – Jana Jaworskiego w magazynie Polska Zbrojna Historia 1/2022.

Ku pamięci Jana Jaworskiego oraz 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

Cdn

© pod100.pl