O projekcie


Dzięki nowym technologiom oraz sprawnym umiejętnością detektywistycznym, odkryłem tajemnice przodka, która być może, na ten moment czekała, aby ukazać się po 75 latach od wydarzeń tamtych strasznych dni 

Zapraszam do podróży w przeszłość, przeszłość rewidenta wagonowego na granicy II RP z ZSRR. To podróż pociągiem historii, relacji Brześć – Baranowicze – Stołpce. Po napaści ZSRR na Polskę, z września 1939 roku, do podróży w mroczną przeszłość więźnia skazanego na śmierć, wywiezionego na daleki wschód ZSRR do ciężkich robot na półwyspie Kamczatka.      

Foto: Jan Jaworski zdjęcie do dokumentu zwolnienia z łagru, Władywostok, grudzień 1941 [archiwum autora]

Historii dożywotniego łagru w nieludzkiej ziemi, Buchta-Nachodka oraz historii odrodzenia, dalekiej podróży koleją Transsyberyjską do nowo powstającej Armii Polskiej Generała Władysława Andersa w Uzbekistanie. Kolejno szlakiem ewakuacyjnym do Persji i na Bliski Wschód oraz dalej tajemniczą podróż statkiem RMS Queen Mary do RPA, Brazylii i USA. Po trzech miesiącach, tysiącach kilometrów, morski szlak kończąc w podróży przez Kanadę do Wielkiej Brytanii. 

Foto: Jan Jaworski i Stefan Czwaniuk w Nowym Jorku, lipiec 1942
[archiwum autora]

To również, przystanek historii na szlaku powstania Polskiej 1 Dywizji Pancernej w 1942 roku pod dowództwem Generała Stanisława Maczka w Szkocji oraz jej bohaterskiego czynu bojowego w walce z Niemcami w wyzwoleniu Europy Zachodniej. 

Foto: Kurs mechaników 10 kompanii warsztatowej, Szkocja listopad 1942.
Od lewej, drugi rząd od góry: Stefan Czwaniuk (5), Jan Jaworski (6). [archiwum autora]


O kompanii warsztatowej – czytaj

Podroż do przeszłości kończę w lipcu 1947 roku, w ostatnim transporcie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie repatriowanych z Meppen, zachodu Niemiec, do Szczecina.     


Misja

Po długich latach badań, detektywistycznych szturmach przeprowadzonych na wszelakie ośrodki historyczne i archiwalne, znam odpowiedzi. Tajemnica przodka została odkryta, a wyniki śledztwa są nieprawdopodobne!

Zapraszam do podróży w przeszłość, przeszłość okrutnego i smutnego XX wieku, okresu II Wojny Światowej, a w niej szlaku, dziś już ku pamięci mojego pradziadka, Jana Jaworskiego z 1 Dywizji Pancernej, pod dowództwem Generała Stanisława Maczka.

Życzę miłej podróży do przeszłościTobiasz Siotor 

Foto: Jan Jaworski Meppen B.A.O.R, Niemcy 1947 [archiwum autora]

© pod100.pl