Modelarski warsztat


Ciekawym i oryginalnym sposobem na upamiętnienie historii żołnierzy Oddziałów Warsztatowych, Generała S. Maczka jest modelarstwo redukcyjne. Modelarstwo z najwyższej ligi, profesjonalizm w dbaniu o detale modelu, szczegółowe elementy wyposażenia, broń, oznakowanie pojazdów czy sceny przedstawiające dioramy, zachwyci każdego miłośnika historii. Prezentowana w ten sposób praca i służba żołnierzy oraz pojazdy Polskiej 1-wszej Dywizji Pancernej, towarzyszący im sprzęt wojskowy, maszyny czy warsztat Kompanii Warsztatowej , przeniesie Nas w głąb historii, która ożywa na nowo. Podziwiając wyrafinowane umiejętności twórców owych modeli, możemy realnie spojrzeć jak wyglądał dzień pracy w Kompanii Warsztatowej Dywizji Pancernej. 


Model: “W Kompanii Warsztatowej” Meppen 1946, Jeep Willys – autor: Franciszek Sembrat © 
Symbole: Kompania Warsztatowy Brygady Pancernej 99 i Brygady Strzelców 100, 1PDPanc.


Serdecznie zapraszam na nowy wpis blogu, wątek, który od dłuższego czasu zalegał w mojej “ToDo” teczce “pod setką”, a więc przyszedł dziś czas na jego publikację. 

W trakcie mojej przygody z blogiem “pod setką”, napotkałem wielu pasjonatów i miłośników modelarstwa. Dla sprostowania, chodzi mi o formę prezentowania historii polegającą na odwzorowaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli: plastikowych, drewnianych lub metalowych, przerabianych na potrzeby prezentowanych scen z przeszłości.

W tym rozdziale skupię się na modelach, które stricte przedstawiają pracę związane z Oddziałami Technicznymi 1-wszej Dywizji Pancernej gen. S. Maczka w okresie II Wojny Światowej.  

Muszę przyznać, że będzie to mój skromny wkład w popularyzację historii o Oddziałach Technicznych, a w szczególności przybliżenie Wam tematu jednostek, które są mniej rozpoznawalne w ogólnym przekroju struktur Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ich rola naprawdę była nie do przecenienia.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że co dziewiąty człowiek w Dywizji Pancernej, należał do Oddziałów Technicznych. Nie jest faktem znanym, że Oddziały Techniczne były wzorowane na brytyjskich etatach i strukturach wojskowych (R.E.M.E). Czołówki Naprawcze (L.A.D.), Kompanie Warsztatowe i Czołówki Warsztatowe (A.W.D) to silnie powiązana machina organizacyjna – szpital sprzętu technicznego 1-wszej Dywizji Pancernej. 

Prawda głosi, że dobry żołnierz walczył w dobrze działającym czołgu, serwisowanym w warsztacie przez dobrego technika i mechanika. Potwierdzają to archiwalne wspomnienia żołnierzy spod setki.


Zapraszam do lektury tygodnika Żołnierzy 1. Dywizji Pancernej ze stycznia 1945 r., poświęconego Oddziałom Warsztatowym. Warto przeczytać, toż to DEFILADA z epoki o “trójkolorowych” jednostkach!

Czasopismo z epoki – DEFILADA Żołnierzy 1. Dywizji Pancernej – styczeń 1945 r. Źródło: Adrian Pohl
Zoom in – Lupa po najechaniu kursorem na zdjęcie.


Wspólnymi siłami możemy zdziałać więcej, a los naszych przodków, bohaterów z II Wojny Światowej może w ciekawej formie trafić do szerszego grona zainteresowanych. Należy zaznaczyć, że modelarstwo zawsze było bliskie każdemu chłopcu, który marzył o swoim małym warsztacie domowym jako kilkuletnie dziecko. Każdy z Nas na pewno bawił się figurkami żołnierzy, modelami czołgów, okrętami wojennymi i statkami samolotów, budował sceny walk itp. W owym okresie była to raczej czysta forma zabawy, a wątek historyczny i otoczka z nią związana raczej pomijana. Po latach wielu z Nas wraca do tej formy zabawy – modelarstwa lecz w innym wymiarze, profesjonalizmu i pasji do historii.

Modelarstwo redukcyjne w skali 1:35 broni pancernej XX wieku.
Kolekcja modeli – autor: Rafał Bednarek ©

Prezentowane modelarstwo – to profesjonalna działalność, hobby i rozrywka, która może zarazić i uzależnić. Osoby, które ją wykonują nie są już dziećmi, a w większości dojrzałymi projektantami, których Historia Wojska Polskiego wciągnie do tego stopnia, ze to co robią jest naprawdę wyjątkowe. Poświęcają Oni dni, godziny, swój wolny czas, aby stworzone projekty odwzorowywały jak najbliżej realia z bazowych – rzeczywistych obiektów z epoki XX wieku. Wykorzystując dostępne fotografie archiwalne z II Wojny Światowej, bazują na nich swoje projekty: czołgi, pojazdy, postacie żołnierzy, broń, sprzęt  oraz całe sceny bitewne. 

Foto: Zdjęcie modelu pojazdu Austin, Kompanii Warsztatowej ’99’ w skali 1:35 jako stara fotografia i reprodukcja – autor: Piotr Krokodyl ©

Wpis ten będzie prezentacją kilku projektów modelarskich związanych z Kompanią Warsztatową gen. S. Maczka. Autorom każdego z wyszczególnionych projektów serdecznie dziękuję, za możliwość udostępnienia i prezentacji, w celu ramowego pokazania tematu na blogu “pod setką”.

Rafal Bednarek:

M4A4 Sherman V ARV Mk I (Asuka/Legend 1:35 scale)
autor: Rafał Bednarek © YT: Pancerny Rafael ©


Franciszek Sembrat:

Model warsztatu mobilnego w Meppen Niemcy 1946, Jeep Willys (Meng Willys MB / Legend 1:35 scale)
autor: Franciszek Sembrat ©


Piotr Krokodyl:

Model warsztatu mobilnego Kompanii Warsztatowej (Legend 1:35 scale)
autor: Piotr Krokodyl ©

Marcin Kacper Szmyt:

Model ciągnika ewakuacyjnego Cromwell ARV z 10 Pułku Strzelców Konnych
(Tamiya / Legend 1:35 scale) autor: Marcin Kacper Szmyt ©


Dla równowagi, aby rozdzielić i pokazać w tej historycznej pasji co jest modelem redukcyjnym, a co realnym obiektem z epoki – prezentuję album i kolekcję zdjęć z archiwum mojego pradziadka Jana Jaworskiego, żołnierza 10-tej Kompanii Warsztatowej dowodzonej przez Majora Floriana Perepeczko w latach 1942 – 1944, Polskiej 1-wszej Dywizji Pancernej.


Jan Jaworski:

Archiwum autora, zdjęcia Jana Jaworskiego i Kompanii Warsztatowych 99/100 1-wszej Polskiej Dywizji Pancernej gen. S. Maczka z okresu II Wojny Światowej.
Czytaj więcej o Kompanii Warsztatowej / Jan Jaworski biografia

Drogi czytelniku blogu, jeżeli posiadasz model Kompanii Warsztatowej/Oddziałów Technicznych, który pasuje do powyższego tematu, a chciałbyś, aby znalazł się on w galerii blogu pod100.pl – zapraszam do KONTAKTU ze mną.


Gratuluję autorom projektów ich modeli i serdecznie pozdrawiam!
Autor – Tobiasz Siotor

© pod100.pl