Bridge to Freedom


Most do wolności

Chciałbym Cię zabrać na kolejną wyprawę w projekcie Hunting History #HH, podróży szlakiem Polskiej 1 Dywizji Pancernej podczas wyzwalania Holandii.

Prezentowana historia, Ghost of War jest dla mnie bardzo wyjątkowa, ponieważ dotyczy niesamowitego miejsca – ”mostu do wolności” oraz historii dzielnego żołnierza, towarzysza broni mojego pradziadka oraz jego pojazdu, Jeep Willys z 10 kompanii warsztatowej ”pod setką” #Pod100.
Tak to właśnie ta setka, o której jest ten blog!

Foto: kpt. Antoni Tabecki na moście do wolności, Gdynia. 10 kompania warsztatowa, Polska 1 Dywizja Pancerna w Holandii, wrzesień 1944 [archiwum Hunting History]

Pozwólcie, że przedstawię wam Ghost of War z września 1944 roku, ukazujący most Gdynia #GdyniaBridge, #GdyniaMuseum. Most pierwotnie został zbudowanym przez saperów z 10 kompanii, 1 Dywizji Pancernej na kanale Axel-Hulst w holenderskiej prowincji Zelandia. Po ciężkich i krwawych walkach w rejonie kanału Axel-Hulst, własnie tym mostem przeprawiali się żołnierze gen. S. Maczka podczas ofensywy w stronę portów Terneuzen. Była to operacja o dużym znaczeniu strategicznym dla alianckich sił ekspedycyjnych w Europie. 

Foto: Grafika przedstawiajaca kpt. Antoniego Tabeckiego oraz most Gdynia na kanale Axel-Hulst w Zelandii. Holandia wrzesień 1944. Mapa działań w Zelandii [archiwum #HH]

Na załączonym zdjęciu, głównym bohaterem jest Kapitan Antoni Tabecki, kolega dywizyjny mojego pradziadka, Jana Jaworskiego. Kpt. A. Tabecki został utrwalony na fotografii wraz z jego osobistym pojazdem, Jeep Willys z kompanii warsztatowej ”pod setką”. Oba elementy, most oraz pojazd udało się odkryć na polowaniu Hunting History, 75 lat od wydarzeń tamtych dni.
Szczególne podziękowania należą się dla Mike Tabeckiego, syna kpt. Antoniego Tabeckiego, który potwierdził, że Jeep Willys (numer: 33579) był własnością jego ojca podczas II Wojny światowej.

Foto: Medale i odznaczenia kpt. A. Tabeckiego za udział w II Wojnie Światowej, 1 Dywizji Pancernej, 10 kompanii warsztatowej. [archiwum M. Tabecki]

Obecnie w mieście Axel można zwiedzać Muzeum Gdynia, które upamiętnia wydarzenia ciężkich walk 10 Pułku Dragonów i 9 Batalionu Strzelców Flandryjskich, w natarciu na Skaldę / (🇳🇱 Schelde). Własnie w tym miejscu znajduje się most Gdynia zachowany z czasów II Wojny Światowej.

Axel jest obok Bredy jednym z najbardziej polskich miast w Holandii, które można zidentyfikować z wielkim sentymentem do Polaków. Koniecznie do zobaczenia nie do opowiedzenia…

Aby uzyskać więcej informacji na temat całej historii 1PAD w mieście Axel, przejdź do: HuntingHistory w Axel 

Powyższą opowieść o duchach, chciałbym zadedykować żołnierzowi: Kapitanowi Antoniemu Tabeckiemu, koledze z 10 kompanii warsztatowej, z którym bezpośrednio pracował i służył w czasie wojny mój pradziadek Jan Jaworski.

© pod100.pl